Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Notebooky

Slovníček pojmů

 

Procesor

Nejdůležitější komponenta v notebooku.

 

Procesor je srdce každého počítače a stará se o veškeré procesy, které v notebooku probíhají. Procesory vyrábí dva giganti – Intel a AMD. V dnešní době jsou v noteboocích používány převážně procesory s více jádry.

 

Procesor běží na určité frekvenci a disponuje mezipamětí. Je vybaven různými technologiemi, které zlepšují jeho výkon.

 

RAM

RAM je operační paměť v notebooku, používá se i v počítačích. Nejstarší pamětí je DDR, ta se již v noteboocích nepoužívá. Nahradila ji paměť DDR2 a nejnovější DDR3. Paměti se vyrábí s různou kapacitou, zpravidla od 1 GB do 4 GB. Paměť je osazena do slotu na základní desce. Můžete se v souvislosti s operační pamětí setkat i s pojmem Dual Channel. Ten díky dvoukanálovému přístupu zvyšuje výkon u aplikací, které intenzivně pracují s pamětí nebo s velkými bloky paměti.

 

LCD displej

Displej v notebooku je plochý, může být lesklý nebo matný. LCD displej má určitou velikost a tvar. V dnešní době se prodávají notebooky s širokoúhlým LCD displejem, tj. poměr stran 16:9.

 

LED podsvícení

Jedná se o technologii podsvícení a kvalitnější produkci a zpracování obrazu, ale zároveň umožňuje i sníženou spotřebu. Díky této formě podsvícení je výdrž notebooku na baterii mnohem delší.

 

Full HD rozlišení

Takové rozlišení, které věrně zobrazuje největší detaily na LCD displeji. Skládá se z 1920 x 1080 pixelů.

 

MB, GB, TB

Jednotky používané pro kapacitu např. pamětí, pevných disků, flashdisků či paměťových karet. Jeden TB (Terabyte) je 1 000 GB (Gigabyte). Jeden GB je 1 000 MB (Megabyte).

 

Serial ATA

Serial ATA neboli SATA je druh řadiče integrovaný na základní desce, který umožňuje připojení pevného disku s identickým rozhraním. V nabídce můžete najít různé druhy rozhraní Serial ATA, a to I., II. a III. Rozdíl je pouze v přenosové rychlosti, která je u SATA I. až 1.5 GB za sekundu a u SATA II. až 3 GB za sekundu. Nejnovější základní desky podporují rozhraní SATA III., které využívá rychlost 6 GB za sekundu.

 

HDD a SSD

Paměťová úložiště pro různé aplikace a data. Jsou různých kapacit a využívají různá rozhraní. Mohou být interní či externí. Externě se připojují přes USB konektor. Rozdíl mezi HDD a SSD je v tom, že SSD disky jsou vyrobeny bez pohyblivých částí a díky tomu netrpí mechanickým opotřebováním. SSD disky dosahují taktéž větších rychlostí při zápisu a čtení oproti klasickým diskům, nicméně to je prozatím vykoupeno násobně větší cenou za srovnatelnou kapacitu disku.

 

VGA, DVI, DP, HDMI

Jedná se o konektory, které jsou přítomny v některých noteboocích. VGA je analogový konektor, DVI, DP a HDMI jsou digitální konektory. Tyto konektory spojují notebook s externím zobrazovacím zařízením, jako jsou LCD monitory nebo televize.

 

USB port

Konektor pro připojení notebooku k externímu zařízení. K notebooku se přes USB porty připojují např. bezdrátové i drátové myši, externí klávesnice, samostatné numerické bloky, flashdisky, externí pevné disky, externí čtečky paměťových karet a další příslušenství.

 

Samostatný numerický blok

Pokud váš notebook nemá oddělený numerický blok s čísly, můžete si jako volitelné příslušenství pořídit externí samostatný numerický blok, který se k notebooku zpravidla připojuje pomocí USB portu.

 

Operační systém

Jedná se o platformu neboli nadstavbu, která se stará o všechny programy a pomocí které můžete s vaším notebookem komunikovat. Nejznámější operační systémy jsou Windows od firmy Microsoft ve všech používaných verzích. Poslední dobou se na notebooky prosazují taktéž různé klony operačního systému Linux, který má výhodu v tom, že je zdarma. Linux postačí na běžnou práci na internetu , psaní dokumentů a emailů. Bohužel zatím pokulhává v podpoře moderních 3D her. Taktéž je občas potíž v tom, že výrobce dává na notebook linux bez grafické nadstavby

  

Vybrat notebook dle parametrů

 Rádce pro Vás připravil
czc.cz

Porovnat notebooky