Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Notebooky

Jak vybrat notebook?

 
Najděte v rozsáhlé nabídce ten pravý.
 
Pro mnoho lidí představuje notebook hlavní nástroj pro práci i zábavu. Aby však sloužil dobře, je potřeba věnovat jeho výběru čas a získat alespoň základní přehled o parametrech.
 
 
 
 

Notebook nebo stolní počítač?

 
Proti klasickému stolnímu počítači je předností notebooku fakt, že jej můžete přenášet. Jde o řešení „vše v jednom,“ nemusíte tak řešit nákup klávesnice, monitoru a dalšího příslušenství a zároveň přijde jeho mobilita občas vhod i v rámci domácnosti. Stolní počítač oproti tomu nabídne za stejnou cenu vyšší výkon a lze u něj očekávat delší životnost. Pokud jste se už rozhodli pro notebook, poradíme vám, jak si vybrat správně.
 
 
 

Rozdělení notebooků

 
              
 
 
 
 

Na co se při nákupu zaměřit

 
Na prvním místě je určit si, jak notebook budete využívat. Tím můžete výběr zúžit do jedné z kategorií a zaměřit se na další parametry.
 
Důležitá je velikost, u které byste měli brát v potaz četnost přenášení a to, s jak velkým počítačem je pro vás pohodlné pracovat. Časté přenášení je také náročné pro konstrukci a rozhodně se vyplatí nechat si notebook předvést v některé z prodejen. Zkuste si přiměřenou silou zatlačit na různé části základny a všímat si, jestli se někde neprohýbá, zaměřte se také na provedení a tuhost kloubů a zahýbejte si displejovou částí, která je především u levných notebooků někdy až příliš flexibilní.
Pro přenášení je také důležitá výdrž baterie, závisí na ní totiž, jak často s sebou budete brát i adaptér.
 
Spousta notebooků dnes již nedisponuje CD/DVD mechanikou, nezapomeňte tak při výběru myslet na to, jestli se bez ní obejdete. Pokud ji využíváte jen sporadicky, může být alternativou mechanika externí. Blu-Ray mechaniky jsou dnes již mezi notebooky vzácností, několik jich ale ještě na trhu naleznete.
 
Zjistěte si přítomnost čtečky otisků prstů, výrazně zjednodušuje odemykání počítače. Pokud často využíváte videohovory, nezapomeňte se zaměřit také na kvalitu webkamery. Hodláte-li využívat touchpad, zaměřte se na jeho velikost, provedení a podporu gest. Nezapomeňte také na technologii Bluetooth, která slouží k propojení s bezdrátovým příslušenstvím a telefonem. Notebooky bez ní naštěstí na trhu představují vzácnou výjimku.
 
 
 

Nejdůležitější parametry

 

Procesor

Procesor je v podstatě mozek notebooku, který se stará o chod všech procesů. Z velké části na něm tak závisí výpočetní výkon zařízení. Ten se udává v GHz, v dnešní době ale nepředstavuje příliš důležitý údaj, jelikož rychlost procesoru záleží i na důležitějších faktorech. Často je u notebooků uveden údaj v GHz a v závorce další s přídomkem Turbo/TurboBoost. V takovém případě dokáže procesor při zátěži krátkodobě navyšovat maximální frekvenci.
 
Důležitým parametrem je také počet jader. Pro základní použití vám postačí dvoujádrový procesor, pro běh náročnějších her a aplikací už ale raději hledejte čtyřjádro. Některé dvoujádrové procesory jsou vybaveny funkcí Hyper-threading, jež vytvoří další dvě virtuální jádra, a dokážou se tak částečně chovat jako čtyřjádro. Totéž ostatně umí i výkonnější čtyřjádra, možnost rozdělovat úlohy na osm jader však dokáže využít jen velmi úzké spektrum programů, a to především z oblasti editorů grafiky či videa.
 
 
 

Operační paměť (RAM)

Operační paměť slouží k ukládání procesů a dočasných souborů aplikací, včetně operačního systému. Čím je větší, tím více toho počítač zároveň dokáže vykonávat.
 
Základem jsou dnes 4 GB, ty však postačí spíše nenáročným uživatelům. Mohou totiž být limitující například při větším množství otevřených záložek v prohlížeči v kombinaci s dalšími programy.
Ideálem je 8 GB, které je postačující k naprosté většině účelů včetně hraní, více již potřebují jen profesionálové zabývající se například pokročilými úpravami grafiky či videa.
 
Některé notebooky mají RAM vyměnitelné, potažmo nabízí volný slot. V takovém případě je velmi jednoduché paměť zvětšit. V popisu notebooku ale tento údaj často nenajdete, a je tak třeba informovat se přímo u výrobce či prodejce.
 
 

Pevný disk

Pevný disk slouží k ukládání veškerých uživatelských dat. Rozlišují se 
dvě varianty – klasické HDD, též známé jako plotnové, jsou výrazně 
pomalejší a kvůli pohyblivým částem náchylnější na poškození.
SSD disky vynikají vysokou rychlostí, odolností a jsou lehčí, což se příznivě projevuje na hmotnosti notebooků. Jejich problémem bývá kapacita, za každý GB si totiž oproti klasickému HDD výrazně připlatíte. Velké, ale zároveň rychlé SSD úložiště se tedy na ceně výrazně projeví. Pokud ale nevyžadujete velké úložiště přímo v notebooku, chtějte SSD i u levnějších přístrojů, rozdíl v rychlosti je totiž ohromný.
 
 
 

Grafická karta

Grafická karta se stará o zpracování grafických výstupů na displeji. 
Velká část notebooků dnes využívá tzv. integrované grafické karty, které jsou součástí procesoru. Jejich výhodou je menší spotřeba energie a nižší provozní teplota, nedosahují ale takového výkonu jako karty dedikované. Integrované GPU ale dnes postačí na náročnější operace i méně náročné hry, kromě náruživých hráčů a profesionálů vyžadujících vysoký grafický výkon jsou dostačující pro každého.
 
 
 

Displej

Nejčastější zastoupení mají displeje s rozlišením HD (1366 x 768 px) a Full HD (1920 x 1080 px). První jmenovaná hodnota je skutečným základem a mezi levnými notebooky je standardem. Na obrazovku se v takovém případě vejde méně informací a jednotlivé pixely zpozorujete i při větším odstupu od monitoru. Full HD již i u větších obrazovek nabídne poměrně kvalitní zobrazení a dostatek prostoru pro práci.
Nejkvalitnější displeje mají v současnosti rozlišení 3840 x 2160 px, jejich ceny ale začínají okolo 30 000 Kč. Hráči by v takovém případě měli sáhnout po modelu s co nejvýkonnější grafickou kartou tak, aby vše dokázala vykreslit.
 
 
Tip: Pro dodatečnou ochranu displeje je možné zakoupit také různé druhy fólií. Kromě klasických matných či lesklých lze pořídit také antireflexní a tzv. privátní fólie, které omezují pozorovací úhly a tím i možnost sledování vaší obrazovky pro lidi ve vašem okolí.
 
 
 

Co dalšího sledovat

 

Klávesnice

Platí, že pohodlnost klávesnice z obrázků nelze příliš odhadnout. Pokud hodláte psát často, určitě se vydejte do nějakého showroomu (naleznete je ve větších městech) a psaní na jednotlivých noteboocích si nejprve vyzkoušejte. Pokud tam nenaleznete přímo váš model, vyzkoušejte jiné, od stejné značky se klávesnice většinou příliš neliší. Ať už máte, či nemáte možnost navštívit prodejnu, určitě se zaměřte na uživatelské recenze. Jedině v nich totiž naleznete postřehy, které vyžadují dlouhodobé používání. 
 
 
Tip: Snížit množství překlepů mohou kromě rozvržení také větší rozestupy mezi klávesami či mírně promáčklý tvar, díky kterému snáze rozlišíte, kde jedna klávesa končí a druhá začíná. Dnes i mezi levnějšími notebooky naleznete modely s podsvícením, které výrazně zpříjemňuje práci s notebookem za tmy.
 
 

Operační systém

Většina notebooků se dodává s předinstalovaným operačním systémem Windows 10. To sice přidává na ceně, ale přístroj můžete používat rovnou po vybalení z krabice. Počítače značky Apple oproti tomu využívají systém MacOS. Ten v základu nabídne lepší softwarovou výbavu, protože je navíc vyvíjen pro konkrétní hardware, vyznačuje se lepším zabezpečením, je intuitivnější a plynulejší, ačkoli zde se náskok oproti situaci před několika lety výrazně snížil. Windows oproti němu nabídnou větší portfolio aplikací a především her, kterých se na MacOS nedostává.
 
Především mezi levnými notebooky se setkáte také se systémem Linux, převážně ve verzi Ubuntu. Linux je bezplatné jádro, do kterého vývojáři posléze implementují grafické rozhraní a další funkce – nejpopulárnější distribucí je právě Ubuntu. Protože jde ale o otevřený systém, pro pokročilejší využívání je potřeba mít alespoň základní znalost programovacích jazyků. Cena takového notebooku je zhruba o dva až tři tisíce nižší než stejně vybaveného modelu s Windows, systém nicméně nabídne méně funkcí a především velký nedostatek aplikací, kde chybí i tak základní věci, jako Microsoft Office.
 
Pro nenáročného uživatele představuje zajímavější variantu ChromeOS. Jde o velmi jednoduchý a intuitivní systém, naleznete na něm však slušné portfolio aplikací i nenáročných her. Má také velmi nízké nároky na hardware a plynule tak funguje i na velmi levných přístrojích. Vyniká také zabezpečením – veškeré aplikace totiž fungují izolovaně od systému, a nemají jej tudíž jak infikovat.
 
 
 

Konektivita

Na konektorovou výbavu je důležité se zaměřit, velmi však závisí na vašich požadavcích.
 
 
 

Baterie a napájení

Ve specifikacích notebooku naleznete kromě kapacity baterie ve Wh (watthodina) i udávanou dobu výdrže, podle níž se dá bez problému orientovat. Většinou je deklarovaná výdrž dosažitelná s polovičním jasem a kancelářskou prací pouze s občasným připojováním k internetu. Čím více toho po notebooku budete chtít, tím více energie si samozřejmě z baterie vezme. 
 
Notebook s osmihodinovou výdrží při práci tak náročnější hra vybije třeba i za hodinu a půl a film se zvukem puštěným do reproduktorů za pět hodin. Výkonnější notebooky logicky stejnou kapacitu spotřebují rychleji, jelikož komponenty potřebují více energie, negativně se na výdrži podepisuje i rozlišení displeje. Obvykle s tím ale výrobci počítají a takové počítače běžně vybavují většími akumulátory než levnější a hůře vybavené kusy.
 
 
 
 

Údržba a servis

 
Baterie časem nevyhnutelně snižuje svoji kapacitu, tento jev lze ale správným používáním výrazně omezit. Nenechávejte akumulátor vybíjet zcela do nuly, ideálně jej připojujte už při 10–15 % zbývající kapacity. Nabíjejte klidně do plna, nechávat notebook několik dní v nabíječce také není optimální, občas jej proto odpojte. Některé počítače mají režim pro dlouhodobé připojení do sítě, kdy baterii udržuje optimálně nabitou na určitou část kapacity a tím její životnost prodlužuje.
 
Především u notebooků, které jsou více vytěžovány, dbejte na čistotu chladicích otvorů. Jejich přílišné zanesení prachem často bývá důsledkem přehřívání, to zase při dlouhodobém ignorování může nenávratně poškodit komponenty. Ideálně nechte alespoň jednou za rok notebook nechat profesionálně vyčistit a vyměnit teplovodivou pastu na procesoru. Jde o investici okolo pěti set korun, jež životnost vašeho notebooku prodlouží klidně i o několik let. Vždy se snažte, aby notebook měl dostatečný přísun vzduchu k větracím otvorům, mít jej položený na peřině z tohoto hlediska vskutku není optimální řešení. Pomoci mohou chladicí podložky, pokud ale notebook nemá dostatečně perforovaný spodní kryt, jejich efekt bude minimální.
 
 
 
 

Tip na závěr:

K notebooku, který budete často přenášet, pořiďte pouzdro, a to i tehdy, když jej budete nosit ve vyztužené kapse v batohu. Zamezíte poškrábání občasnými předměty a notebook bude lépe chráněn proti otřesům. Pořídit však můžete i speciální batohbrašnu či kufr.
Tenké notebooky mají často problém s tím, že klávesnice po zatlačení na víko ryje do obrazovky. Při rozbalování klávesnici většinou kryje tenká podložka, rozhodně ji tak nezahazujte a při přenášení používejte. 
 

 

 

Porovnat notebooky