Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Notebooky

Jak vybrat notebook?

Pokud si nevíte rady s výběrem notebooku, nejprve si ujasněte, kde, proč a k čemu jej vlastně využijete. Neopomeňte ani cenu, kterou jste ochotni investovat. Na trhu je nepřeberné množství notebooků různých velikostí, značek a výkonnostních charakteristik. Notebooky anebo také přenosné počítače můžete využít:

 

 • V domácím prostředí
 • Na cestách
 • Ve škole
 • V práci

 

 

Rychlé odkazy:


Levné notebooky

Herní notebooky

Ultrabooky

Konvertibilní notebooky

Tablet PC

Netbooky alias mini notebooky

 

 

 

K čemu vlastně notebook využiji? Co notebook umí?

Většinou se při výběru notebooku sami sebe ptáme, proč vlastně notebook potřebujeme, k čemu jej využijeme a jestli splní naše požadavky. Odpověď je většinou jednoduchá. Záleží na tom, co máme rádi, co rádi děláme, jak relaxujeme nebo naopak jestli notebook potřebujeme k práci. V hrstce, od běžných činností, přes kreativní práci až k multimediální zábavě. Notebook vybíráme podle parametrů a nebo podle ceny. Čím dražší notebook je, tím je zároveň výkonnější a umí toho víc než notebooky levnější.

 

 

K čemu notebook potřebuji?

Při výběru notebooku je důležité vědět, k čemu jej budeme primárně používat. Běžné činnosti, multimediální zábava, grafické či kancelářské práce? Notebook můžeme tedy vybírat podle parametrů nebo také podle ceny. Samozřejmě platí, že čím je notebook dražší, tím je zároveň výkonnější.

 

Jakou značku notebooku si vybrat?

Každý jistě nejednou přemýšlel, jaká značka notebooku je nejlepší, proč právě tu a ne tamtu si zvolit. Bohužel neexistuje konkrétní odpověď. Každý preferuje něco jiného, a tak nezbývá nic jiného, než podívat se na konkrétní nabídky výrobců. Pokud ani tak si nevyberete, zkuste se zeptat přátel či známých, kteří již jistě notebook mají, co by vám doporučili z vlastní zkušenosti. Ve většině případů záleží také na záruční době, kterou poskytuje výrobce, a na době reklamační opravy.

 

 

Jakou velikost notebooku zvolit?

Velikost notebooku se označuje podle toho, jak velkým displejem je notebook osazen. Uvádí se v palcích a běžně se pohybuje od 11 do 18 palců. Notebooky můžeme rozdělit do několika kategorií – malé notebooky, ultrabooky, notebooky střední velikosti, velké notebooky, konvertibilní a 2v1 notebooky. Displej, kterým je notebook vybaven, dělíme nejen podle úhlopříčky, ale i podle povrchové úpravy displeje. Rozlišujeme displeje lesklé a matné (také označovány jako antireflexní nebo antiglare). Rozlišení displeje se pohybuje od nejmenšího HD Ready (1366 x 768), přes Full HD (1920 x 1080), až po Ultra HD (3840 x 2160).

 

 

Jak výkonný notebook vybrat?

Opět zde platí prvotní otázka – k čemu budete notebook používat. Poté si můžeme říct, jak výkonný notebook potřebujeme.

 • Kancelářské – používání kancelářských programů, prohlížení internetového obsahu, komunikace
 • Pro domácnost – práce ve středně náročných programech, multimediální zábava, internet, komunikace
 • Herní – hraní nejnovějších 3D her, sledování filmů v nejvyšší kvalitě, používání graficky náročných programů
 • Profesionální – vysoký výkon, profesionální grafická řešení pro firemní prostředí, vyrobeny z kvalitních materiálů, delší doba záruky od výrobce, možnost dokování

 

 

 

 

Jakou kapacitu by měl mít pevný disk?

Pevné disky dělíme na klasické HDD (Hard Disk Drive), SSD (Solid State Drive) a hybridní SSHD. Solid State Drive disky jsou dnes nejlepší volbou pro svižný chod systému a programů. Cena je sice vyšší, ale rychlost přenosu dat a hlavně množství operací za sekundu je oproti HDD nesrovnatelná. Přesto HDD je ideální volbou, pokud chcete ukládat velké množství dat, oproti SSD nabídnou stále daleko lepší cenu u velkých kapacit. SSHD kombinuje rychlost SSD disků s kapacitou HDD.

 

 

Jaký zvolit operační systém?

V dnešní době máme na trhu 4 hlavní operační systémy:

 • Microsoft Windows
 • OS X
 • GNU/Linux
 • Chrome OS

 

 

 

 

 

 

Jaké porty a příslušenství by měl notebook mít?

Každý notebook je vybaven konektory neboli porty, či rozhraním. Při výběru notebooku se s těmito termíny určitě setkáte. Nejsou však hlavním kritériem pro volbu notebooku.

 

 

Jak se lze připojit na internet?

K tomu, abyste se připojili k internetu, vždy potřebujete dostupnou síť, která bude pomocí poskytovatele připojená k internetu. Na internet se připojíte buď pomocí Wi-Fi sítě, nebo přes kabelové připojení LAN. Pokud ani jednu z téhle možnosti nemáte, můžete využít interní či externí modem pro mobilní připojení.

 

 

Vybrat notebook dle parametrů

 

 

Původního rádce pro Vás připravil CZC.

Aktualizoval a informace doplnil obchod T.S.BOHEMIA a.s.

Porovnat notebooky