Jak vybrat notebook?

Jak vybrat notebook?

Jak vybrat notebook

Notebook stále častěji nahrazuje stolní počítače díky možnosti přenášení. Je pomocníkem při práci i studiu a v době volna je herní notebook skvělým prostředkem pro odreagování. Není ale notebook jako notebook, kancelářský notebook bude sice levnější než herní, ovšem nezahrajete si na něm GTA ani Simíky - jak vybrat notebook se vám proto pokusíme usnadit.

 • Regina, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 6 min.

Jak vybrat notebook

Jak vybrat herní notebook

U herních notebooků je nejdůležitější jejich grafická karta, která by měla být dedikovaná, nikoliv integrovaná. Většinou je nelze upgradovat a vyplatí se proto nešetřit - jejich výkon značí modelové číslo grafické karty. Pokud plánujete hrát starší tituly na CD/DVD, vybírejte notebooky s optickou mechanikou. Středobodem notebooku je procesor, Intel Core i7 si poradí s nejnovějšími tituly, Intel Core i5 potom zvládne jen méně náročné hry a hodí se spíše do pracovních notebooků.

 • Výkon

 • Design

 • Vyšší cenová kategorie

Jak vybrat notebook pro domácnost

Pro práci vám nejlépe poslouží dokovatelný notebook, se kterým jediným kabelem (případně položením přístroje do stanice) zapojíte veškeré periferie (monitor, myš, klávesnici). Kancelářské notebooky jsou vybavené velmi skromně s omezeným výkonem - výhodou je u nich nízká cena (okolo 10 000 Kč). Pro práci je však nevyužijí například grafici, kteří potřebují vyšší RAM paměť, SSD disk a dedikovanou grafickou kartu, aby mohli stříhat videa a vytvářet modely v grafických editorech.

Notebooky s numerickou klávesnicí

Jaký vybrat notebook pro studenta?

Na časté přenášení se hodí lehký a menší notebook s úhlopříčkou do 15 ”.

Mini notebookyNotebooky 14 palců Notebooky 15 palců

 • Cenově dostupný

 • Nezvládne náročnější programy

Jak si vybrat notebook 2v1

Konvertibilní notebooky 2v1 lze překlopit, případně oddělit displej od klávesnice a využívat jej jako tablet díky dotykovému displeji. Najdou tak využití nejen pro práci - například při prezentacích - ale i doma při vaření, nebo sledování filmů. Jsou vhodné také jako notebooky pro studenty díky skladnosti a uživatelskému pohodlí.

 • Využití jako tablet

 • Skladné rozměry

 • Nízký výkon - zvládne jen základní programy

Jaký notebook s dotykovým ovládáním?

Dotykové notebooky najdete i u pevných konstrukcí. Nelze je však využívat plně jako tablet a bývají těžší než konvertibilní notebooky. Na druhou stranu se vyrábějí i jako 17 palcové notebooky, pokud tedy preferujete větší displej a potřebujete silnější výkon, poslouží vám lépe než notebook 2v1.

Výhody a nevýhody oproti konvertibilním notebookům

 • Dostupné s větší úhlopříčkou

 • Silnější výkon

 • Nelze oddělit od klávesnice

 • Vyšší hmotnost

Výběr notebooku podle parametrů

Výběr notebooku podle procesoru

Procesor je v podstatě mozek notebooku, který se stará o chod všech procesů. Z velké části na něm tak závisí výpočetní výkon zařízení. Ten se udává v GHz, v dnešní době ale nepředstavuje příliš důležitý údaj, jelikož rychlost procesoru záleží i na důležitějších faktorech. Často je u notebooků uveden údaj v GHz a v závorce další s přídomkem Turbo/TurboBoost. V takovém případě dokáže procesor při zátěži krátkodobě navyšovat maximální frekvenci.

Důležitým parametrem je také počet jader. Pro základní použití vám postačí dvoujádrový procesor, pro běh náročnějších her a aplikací už ale raději hledejte čtyřjádro. Některé dvoujádrové procesory jsou vybaveny funkcí Hyper-threading, jež vytvoří další dvě virtuální jádra, a dokážou se tak částečně chovat jako čtyřjádro. Totéž ostatně umí i výkonnější čtyřjádra, možnost rozdělovat úlohy na osm jader však dokáže využít jen velmi úzké spektrum programů, a to především z oblasti editorů grafiky či videa.

Zobrazit více

Nejvýkonnější notebooky v současnosti využívají procesory Intel Core i7, jejich potenciál využijí nároční hráči či lidé často pracující s videem a grafikou. Pro obyčejný domácí či školní notebook postačí i méně výkonné dvoujádro pro úkony jako psaní dokumentů či prohlížení internetu.

Procesor

Jak vybrat RAM do notebooku

Operační paměť slouží k ukládání procesů a dočasných souborů aplikací, včetně operačního systému. Čím je větší, tím více toho počítač zároveň dokáže vykonávat.

Základem jsou dnes 4 GB, které stačí spíše nenáročným uživatelům. Mohou být limitující například při větším množství otevřených záložek v prohlížeči v kombinaci s dalšími programy.

Ideálem je 8GB RAM, která zvládne většinu úkonů včetně hraní - větší potřebují jen profesionálové zabývající se například pokročilými úpravami grafiky či videa.

Notebooky s 32GB RAM Herní notebooky s 16GB RAM

Operační paměť

Jaký vybrat notebook podle pevného disku

Pevný disk ukládá veškerá uživatelský data. Klasický HDD, též známý jako plotnový, je výrazně pomalejší a kvůli pohyblivým částem náchylnější na poškození.

SSD disky vynikají vysokou rychlostí, odolností a jsou lehčí, čímž snižují hmotnost samotného notebooku. Mínusem bývá kapacita, za každý GB si totiž oproti klasickému HDD výrazně připlatíte. Pokud však nevyžadujete velké úložiště přímo v notebooku, chtějte SSD i u levnějších přístrojů, rozdíl v rychlosti ve srovnání s HDD je významný.

Zobrazit více

Volte vždy alespoň 128GB disk, systém totiž zabere až 40 GB. U levných notebooků se často vyskytuje eMMC paměť, ta je jen o málo rychlejší než HDD, cenou za kapacitu pak odpovídá spíše SSD. Variantou, která kombinuje rychlost SSD a kapacitu HDD, je pořízení externího disku. Na něm můžete skladovat data, jako jsou například fotografie či filmy, ke kterým nepotřebujete přistupovat často.

Pevný disk

Notebook - jak vybrat grafickou kartu

Grafická karta vytváří grafický výstup na displeji, její hlavní součástí je grafický procesor GPU, který slouží pro rychlé a efektivní změny obsahu grafické paměti a tím obrazu na displeji. Velká část notebooků dnes využívá tzv. integrované grafické karty, které jsou součástí procesoru. Jejich výhodou je menší spotřeba energie a nižší provozní teplota, nedosahují ale takového výkonu jako karty dedikované.

Zobrazit více

Nejlevnější dedikované grafické karty nejsou nijak zásadně výkonnější než běžné integrované, mají ale větší spotřebu a jsou náchylnější k poškození. Vyšší grafický výkon přinesou vyšší řady dedikovaných GPU, přičemž nejvyšší modely si bez problémů poradí i s nejnovějšími hrami na vysoké nastavení.

Grafická karta

Jaký koupit notebook podle displeje

Nejčastější zastoupení mají displeje s rozlišením HD (1366×768 px) a Full HD (1920×1080 px). První jmenovaná hodnota je skutečným základem a mezi levnými notebooky je standardem. Na obrazovku se v takovém případě vejde méně informací a jednotlivé pixely zpozorujete i při větším odstupu od monitoru. Full HD již i u větších obrazovek nabídne poměrně kvalitní zobrazení a dostatek prostoru pro práci. Nejkvalitnější displeje mají v současnosti rozlišení 3840 x 2160 px, jejich ceny ale začínají okolo 30 000 Kč. Hráči by v takovém případě měli sáhnout po modelu s co nejvýkonnější grafickou kartou tak, aby vše dokázala vykreslit.

Notebooky podle úhlopříčky

Notebooky s menší úhlopříčkou jsou skladnější a vhodnější pro časté přenášení, pokud však plánujete na notebooku sledovat filmy, nebo hrát hry, oceníte větší displej.

 • 11,6 “ a 13,3 “ volte pokud často cestujete.
 • 14“ notebooky jsou stále skladné a lze na nich bez potíží pracovat.
 • 15,6“ notebooky stačí už na filmy, hry i multimédia.
 • 17,3“ úhlopříčka nabídne přehlednou velkou obrazovku, větší notebook je však nepraktický na cestování.

Pro dodatečnou ochranu displeje je možné zakoupit také různé druhy fólií. Kromě klasických matných či lesklých lze pořídit také antireflexní a tzv. privátní fólie, které omezují pozorovací úhly a tím i možnost sledování vaší obrazovky pro lidi ve vašem okolí.

Displej notebooku

Jak vybrat správný notebook podle baterie

Ve specifikacích notebooku naleznete kromě kapacity baterie ve Wh (watthodina) i udávanou dobu výdrže, podle níž se dá bez problému orientovat. Většinou je deklarovaná výdrž dosažitelná s polovičním jasem a kancelářskou prací s občasným připojením k internetu. Čím více toho po notebooku budete chtít, tím více energie si z baterie vezme. Notebook s osmihodinovou výdrží při práci tak náročnější hra vybije třeba i za hodinu a půl a film se zvukem puštěným do reproduktorů za pět hodin. Výkonnější notebooky stejnou kapacitu spotřebují rychleji, jelikož komponenty potřebují více energie.

Podle čeho vybrat notebook

 • Webkamera - v současné době velmi důležitý prvek notebooku umožňuje videohovory.
 • Optická mechanika - není standardním vybavením, pokud se bez CD/DVD neobejdete, můžete ještě zvolit externí mechaniku.
 • Bluetooth - slouží pro bezdrátové připojení příslušenství (myš, tiskárna)
 • HDMI - umožní připojení monitoru i většiny televizí
 • Notebooky bez OS

Údržba a servis

Baterie časem nevyhnutelně snižuje svoji kapacitu, tento jev lze správným používáním výrazně omezit. Nenechávejte akumulátor vybíjet zcela do nuly, ideálně jej připojujte už při 10–15 % zbývající kapacity. Nabíjejte klidně do plna, ovšem nechávat notebook několik dní v nabíječce také není optimální, občas jej proto odpojte. Některé počítače mají režim pro dlouhodobé připojení do sítě, kdy baterii udržuje optimálně nabitou na určitou část kapacity a tím její životnost prodlužuje.

Především u notebooků, které jsou často v provozu, dbejte na čistotu chladících otvorů. Jejich zanesení prachem bývá příčinou přehřívání, což při dlouhodobém ignorování může nenávratně poškodit komponenty. Ideálně nechte alespoň jednou za rok notebook profesionálně vyčistit a vyměnit teplovodivou pastu na procesoru. Jde o investici okolo pěti set korun, která životnost vašeho notebooku prodlouží klidně i o několik let. Notebook by měl mít dostatečný přísun vzduchu k větracím otvorům, proto není vhodné mít jej položený na peřině, kde se bude přehřívat.

Příslušenství

Brašny a batohy pro notebooky

Podložky a stojany k notebookům

Baterie k notebookům

Disky do notebooku

Náhradní klávesnice pro notebooky

Samolepky na notebooky

Nejčastější dotazy

Notebook je pomalý a vypíná se, co s tím?

Zkuste vyčistit chladící otvory, vypínání může být způsobené přehříváním nedostatkem vzduchu. Pokud se neprojeví žádná změna, může být na vině baterie.

Jak poznám, že notebook utáhne hru/program?

Výkon ovlivňuje především procesor a operační paměť. Pro náročnější hry a programy volte notebooky s procesorem Intel Core i7 a alespoň 8GB operační pamětí.

Najdu výkonný notebook pro vysokoškoláka?

Pokud hledáte notebook, který zvládne náročnější grafické programy, zaměřte se na tyto parametry:

 • procesor ideálně Intel Core i7
 • větší obrazovka 17"
 • místo na disku minimálně 500 GB

Užitečné články

Nejlepší notebooky Jak vyfotit obrazovku na PC i notebooku Nejlepší notebooky do 10000 Kč Nejlepší herní notebooky Nejlepší studentské notebooky Jak dlouho vydrží baterie v notebooku Jak na připojení monitoru k notebooku Zrychlení notebooku Co dělat, když notebook nejde zapnout