Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Notebooky

Jak ochránit data v notebooku a notebook samotný?

Pokud máte notebook k práci, rozhodně nepodceňujte jeho zabezpečení.

Jednou věcí je zabezpečení notebooku proti krádeži např. z veřejně přístupné kanceláře pomocí zámku Kensington, druhou pak zabránění neautorizovanému přístupu k datům. Standardní hesla Windows či BIOSu každý trošku šikovnější uživatel PC umí obejít, proto přicházejí velcí výrobci notebooků jako např. IBM/Lenovo s integrovanou čtečkou otisků prstů.

Třetím bezpečnostním okruhem je ochrana dat před jejich zničením, což může provést např. virus, nebo i omylem sám uživatel. Zde opět přicházejí na řadu velcí výrobci, kteří již v ceně notebooku nabízejí propracovaný software, který např. umí vybrané části dat pravidelně zálohovat (na disk, v síti, na DVD a pod.). Tuto činnost provádí program volitelně jen na pozadí, takže o zálohování nastaveném správcem počítačů sám uživatel ani nemusí vědět. Až v případě problémů lze obnovit např. jen vybrané soubory, nebo data z vybrané zálohy (třeba i několik dní či týdnů zpět).
 

Kensington slot

Zpevněná zdířka, kterou má 99% všech nových notebooků na trhu. Do slotu lze připevnit několik druhů kompatibilních lanek či alarmů se zámkem, díky kterým si notebook jen tak každý nemůže při chvilce nepozornosti či krátké nepřítomnosti majitele odnést. Připravený zloděj však samozřejmě přijde s kleštěmi, a pak už nemusí být až tak důležitá ztráta 40 tisíc za notebook (uhraditelná pojišťovnou), ale dat z notebooku, která mohou mít hodnotu v miliónech korun.
 

Finger Print Reader

Čtečka otisků prstů, dostupná např. u notebooků IBM/Lenovo ThinkPad R52, T a X, stále častěji už také u dalších značek. Podstatně zvyšuje bezpečnost i uživatelský komfort při přihlašování se do systému a narozdíl od konkurence i do dalších aplikací a systémového rozhraní. Zatímco externí USB čtečka otisků prstů slouží spíš k pohodlí uživatele (rychlé přihlašování se do Windows, na internetové stránky, do různých aplikací a pod.) a může být zlodějem pro přístup k datům překonána, v notebooku integrovaná čtečka je bez vašeho živého prstu (zatím) dle firmy IBM/Lenovo nepřekonatelná.

Zdroj: Elektro4U.cz
Porovnat notebooky