HP Spectre x360 13-ae012 2ZG67EA

SSD
Wi-Fi
Bluetooth
HDMI
Počet USB 3.2 Gen 1 Type-A (USB 3.0)
Počet USB 2.0
černé
Výdrž baterie
16 hodin

• , zakoupeno v suntech.cz

Doporučuji. Kvalitní a rychlý notebook!

Operační systém
SSD
Wi-Fi
Bluetooth
HDMI
Počet USB 3.2 Gen 1 Type-A (USB 3.0)
Počet USB 2.0
16 hodin

HP Spectre x360

REVOLUČNÍ VÝKON, MIMOŘÁDNĚ TENKÝ

Navržen k upoutání pozornosti

Hliníkové pouzdro notebooku Spectre x360 je vyrobené z jednoho kusu pomocí přesného počítačem řízeného procesu. Každý milimetr přesné konstrukce plní nějakou funkci – výsledkem je elegantní, štíhlý a lehký systém s velkým výkonem. 33,8 cm (13,3")

ÚHLOPŘÍČKA 13,6 mm

TENKÝ 1,26 kg

HMOTNOST

Windows Fotografie

Můžete kreslit a psát na své fotografie a videa.

Sada Microsoft Office

Můžete psát, kreslit, zaznamenávat a sdílet své nápady pomocí aplikací, jako jsou OneNote a PowerPoint.

Skicák

Pomocí virtuálního pravítka a různých typů per lze vytvářet nákresy, jen tak si čmárat nebo psát poznámky.

Windows Mapy

Nakreslete trasu a zjistěte vzdálenost, dobu trvání cesty a získejte navigační pokyny. Přidejte na mapu pro sdílení s přáteli komentáře a poznámky.

Windows Edge

Snadno sejmete obsah obrazovky, na který lze zadat poznámky pomocí digitálního pera. Může to být dokument, webová stránka, fotografie nebo aplikace – pořiďte snímek plochy, přidejte na něj například text a jedním kliknutím jej nasdílejte.

ČTYŘI REŽIMY, KTERÉ VÁS OSLOVÍ

Plynulé přecházení mezi špičkovým výkonem a kreativními funkcemi s podporou technologie Ink.

NOTEBOOK PRO MULTITASKING

Rychlé zpracování projektů, e-mailů a tabulek pomocí podsvícené klávesnice a extra širokého skleněného trackpadu.

TABLET PRO PSANÍ

Psaní poznámek a kreslení působí stejně přirozeně jako při použití pera na papíře.

STOJAN PRO SLEDOVÁNÍ OBSAHU

Nastavte displej do popředí – ideální pro přehrávání obsahu a videí.

REŽIM STANU PRO PREZENTACE

Ideální pro prezentace a sdílení fotografií.

NEUVĚŘITELNÝ VÝKON. VÝJIMEČNÁ ODOLNOST.

S notebookem, který nabízí osvobozující výdrž baterie a špičkový výkon, zjistíte, že zvládnete mnohem více. Baterie totiž vydrží až 16 hodin a 45 minut při práci ve Windows. pokud budete chtít přehrávat Full HD video, tak počítejte s výdrží až 12 hodin a 15 minut.

DISPLEJ S MINIMÁLNÍMI OKRAJI

Sotva postřehnutelný rámeček displeje představuje významnou inovaci, protože díky němu lze do užšího rámečku uložit větší obrazovku.

SKLO CORNING GORILLA NTB

Displeje se silnější a odolnější ochranou v podobě skla Corning Gorilla NBT dokážou plochu obrazovky ochránit před každodenními nárazy a škrábanci.

ZVUK Z DÍLNY BANG & OLUFSEN

Díky čtveřici reproduktorů HP, technologii HP Audio Boost a zvuku, který ladili profesionálové z firmy Bang & Olufsen, můžete naplno vnímat zvuk, se kterým obživne každá zábava.

• , zakoupeno v suntech.cz

Doporučuji. Kvalitní a rychlý notebook!

• Výborný výkon za dobrou cenu
    • Nízká hmotnost
    • Skvělá klávesnice
    • Reproduktory vůbec nejsou špatné, mile mě překvapil prostorový zvuk
    • Pevné tělo, i když na některých místech s výhradami
    • Většinu času laptop není slyšet
    • Dostatečně velký touchpad
    • Dotykový displej na psaní a kreslení funguje bez výhrad
    • Výdrž baterie je vynikající, potvrzuji 10+ hodin práce a 7+ hodin hraní jednodušších her
    • Pero v balení
    • Windows Hello a otisk prstů
    • Nabíjení přes USB-C
    • Pro mě osobně dostatek portů, všechno příslušenství mám bezdrátové a zbytek řeší cestovní USB-C hub
    • Při napájení se laptop zahřívá a to vytáčí ventilátory do běla
    • Kloub displeje není dost pevný - ačkoliv nelze snadno otevřít jednou rukou, při pohybu laptopu se displej pohybuje
    • Touchpad nepodporuje ovladače Windows Precision, místo toho má ovladače Synaptic
    • Podsvícení displeje není na přímém slunci dostačující
    • Pro někoho nedostatek portů

Recenze je po více než roce téměř denního používání na nejrůznější typy prací, včetně editace videa. Rozhodně rád do budoucna updatuju, až tenhle nebude stíhat. Doufám, že v příští verzi (2020 a dál, verze 2019 mě neoslovila) HP ještě zmenší rámečky a přidá displej s lepší světelností, ideálně taky vyšší obnovovací frekvencí. Možná bych ještě přidal vyšší touchpad s ovladači Microsoft Precision.

• Stejně jako u recenze z 6. března
    • Stejně jako u recenze z 6. března (více dále)

Doplnění recenze po několika měsících používání:
    Dvě mé největší výtky v předchozí recenzi byly prakticky nefunkční zvuk a výdrž pera. Od HP podpory jsem se dozvěděl, že týdenní výdrž pera je naprosto v pořádku, nejedná se o vadu. Tímto byl problém krátké výdrže "vyřešen"... Co se týče zvuku, po návratu z dovolené jsem aktualizoval jak BIOS, tak ovladače zvuku (přes HP Support Assistant) a Windows. Zdá se, že je problém vyřešen a od té doby zatím zvuk nepřestal fungovat, ani po zapojení/vypojení sluchátek. Upravuji tedy hodnocení z 80% na 90%.

• - Pěkný design, obzvlášť Dark Ash Silver, stříbrná je nepraktická (při určitých světelných podmínkách nejsou vidět popisky na klávesách, když je zapnuté jejich podsvícení)
    • - Možnost používat jako tablet, nebo prostě překlopit klávesnici a udělat z ní "stojánek" - výhody vyplývající z možnosti vyklopit displej o 360 stupňů
    • - Výdrž baterie zhruba 11 hodin sledování videí na YouTube v úsporném režimu a 20-30% jasu
    • - Aktivní pero a obal v balení
    • - 16GB RAM, 512 NVMe SSD
    • - Klávesnice (a podsvícení)
    • - Na ultrabook ucházející zvuk
    • - Celkem dobrá cena v porovnání s konkurencí (resp. poměr cena/výkon)
    • - i7 8550U - vzhledem k možnostem chlazení by bohatě stačila i5 8250U, vsadím se, že by zde nebyl prakticky žádný rozdíl ve výkonu, ale i5 s 16GB nedodávají...
    • - Uvolněný touchpad - klikací zvuk i při jemném tapnutí na touchpad - po reklamační opravě prakticky v pořádku
    • - Výdrž baterie pera - pouze týden používání, což se mi zdá extrémně málo
    • - Trochu volnější pant displeje, ale to je jen menší mínus, mohlo by to být daleko horší
    • - Zvuk - problémy se zvukovým driverem, občas prostě nefunguje zvuk a pomůže pouze diagnostika systému windows (přeinstaluje ovladače a ještě provede nějaké kouzlo, po kterém zvuk prostě funguje (zapojení/vypojení sluchátek občas způsobí nefunkčnost zvuku))
    • - Přijdou mi trochu hlasité větráčky, ale pokud člověk surfuje po internetu, kouká na film nebo dělá jinou nenáročnou práci, tak se větráky vůbec netočí = naprosté ticho
    • - Možné problémy se zárukou, když člověk ultrabook otevře a chce dělat úpravy, ale to se dá čekat

HP Spectre x360 jsem si kupoval jako náhradu svého starého Galaxy Note 10.1, do kterého jsem si dělal zápisky ve škole. V balení byl obal a aktivní pero HP Pen, což hrálo jednu z hlavních rolí při výběru zařízení. Podmínkou bylo také 16GB RAM, což ne každý ultrabook (alespoň které se sem dováží) splňuje. Byl bych si býval vybral model s i5 8250U, protože 8550U se v tomto ultrabooku absolutně nedá využít - na 4 jádrech má držet turbo až 3,7 GHz, o čemž si uživatel může nechat leda zdát, za chviličku (pár sekund) teploty vystřelí až k teplotnímu limitu a následuje teplotní a následně TDP throttling, kde se takt drží sotva na 2,2 GHz. Možná kdyby se dala nová teplovodivá pasta, situace by se zlepšila, každopádně by s tím pravděpodobně (dle odpovědi zřízence) následně mohli mít problém při případné záruční opravě.
    Při nákupu HP jsem se trochu bál, jak to bude s kvalitou (máme doma 2 HP tiskárny...), ale zatím mám ultrabook krátce, takže zatím vše v relativním pořádku (nic co by nebylo normální i u ostatních výrobců).

Displej - od displeje jsem neměl nijak velká očekávání, takže mi přijde naprosto dostačující. Barvy vypadají OK a podsvícení používám tak do 50% - vevnitř, podsvícení ve venkovním prostředí je už trochu problém, tam by displej mohl být světlejší. Navíc je dost lesklý, takže při velkém osvětlení to bude spíše jako zrcadlo. Dotyk funguje parádně jak pro prst, tak pro pero.
    Model: CMN1376 pro další podrobnosti.

Klávesnice - v tak tenkém těle mě celkem překvapila dobře použitelná klávesnice. Velmi dobře se na ni zvyká a dobře se na ni píše. V různách recenzích si lidé stěžují, že není vycentrovaná (vpravo jsou dedikované klávesy pro page up/dn, home, end), ale mně to jako problém nepřišlo. Snad jen že šipky nahoru a dolů zabírají místo jako jedna velká klávesa místo dvou dedikovaných, jsou tedy titerné a blbě se s nimi pracuje, ale to se dá čekat u tak malého notebooku. A také umístění zpětného lomítka, ale na to se dá taky zvyknout. :-) Jedna věc, co mi přijde otravná ale je, že pokud je vypnutý zvuk, svítí (dost silně) oranžová dioda v řádce funkčních kláves, u žádného jiného notebooku jsem to ještě neviděl a po téhle zkušenosti ani nechci... Naopak indikace zapnutého CapsLocku přímo na klávese je poměrně užitečná. Klávesnice je podsvícená pouze s jednou úrovní podsvícení, každopádně podsvícení není ani slabé, ani příliš silné.

Touchpad - je velký a funguje docela dobře. Při jemných pohybech občas přeskakuje zpět na předchozí místo, což je dost otravné, ale dá se s tím žít. Horší je, že nejde v synaptics softwaru nastavit, co má touchpad dělat při kliku tří-čtyř prsty a defaultně je např. na klik třemi prsty nastaveno spuštění startu, což mi je naprosto k ničemu a rád bych to změnil - nelze (alespoň skrz Synaptics software). Kvůli touchpadu jsem zařízení reklamoval - když jsem ultrabook dostal, měl uvolněný touchpad - při jemném tapnutí dvěma i jedním prstem se ozýval dost nepříjemný klikavý zvuk, který by neměl být přítomen. Po opravě je to daleko lepší, každopádně při silnějším poklepu dvěma prsty je stále zvuk v rozích znatelný, ale dle servisního technika jde o vlastnost zařízení, takže na to pozor... Momentálně ale touchpad při normálním používání (síle tapnutí) zvuk nevydává, takže je to celkem v pořádku. Jinak fyzická tlačítka touchpadu jsou poměrně dost hluboko a docela těžko se mačkají, ale jelikož je z 95% nevyužívám, nepovažuji to za velké mínus.

Výdrž baterie - jako odchovanec herních notebooků jsem zvyklý, že se na baterce musí šetřit vypnutím absolutně všeho, co je v systému spuštěno a pak se možná člověk dostane na 3-4 hodiny výdrže, když má jas na minimum a v mezičasech vypíná displej... Proto jsem z výdrže docela nadšen. Zatím jsem tedy neprováděl nic příliš náročného, ale sledování YT klidně vydrží stejně dlouho jako můj starý tablet, což mě vážně překvapilo. Procenta padají opravdu pomalu (pravda, vytvořil jsem si profil "úsporný režim" a nepoužívám "doporučené nastavení", ale i tak mi to přijde jako velmi slušné). Nikdy jsem nepracoval tak dlouho, abych baterii úplně vyčerpal nebo zkontroloval reálnou výdrž, ale tipuji to tak na 9-11 hodin sledování YT videí. Pokud na tom chce člověk hrát, baterie padá dost rychle, to se dá ale očekávat... Tady bych to viděl tak na 2-3 hodiny.

Výkon - jak již bylo zmíněno, pořídil jsem model s i7 8550U, 16GB RAM a 512GB SSD. Více RAM jsem chtěl hlavně proto, abych mohl sem tam editovat video a na nějakou prácí v Photoshopu. i7 bylo "nutné zlo", jelikož k i5 snad žádný výrobce 16GB RAM nedává, je to otravné, ale docela to chápu - vytřískají z toho víc peněž... Trochu jsem to nakousl na začátku, výkon by vzhledem k možnostem procesoru mohl být ještě daleko (o 20-40%) vyšší, kdyby bylo trochu lépe řešeno chlazení (což je ale v tak tenkém těle dost těžké...). Každopádně když se porovná např. s Dell XPS 13, ten je s výkonem STEJNÉHO procesoru o 20-30% jinde, což je škoda. Del XPS 13 ale zase není konvertibilní, takže jsem ho musel vyřadit ze seznamu. V budoucnu asi zkusím vyměnit teplovodnou pastu na procesoru a pak se uvidí, jestli se výkon tohoto ultrabooku dá trochu zvednout. Každopádně na běžné úkony jako prohlížení internetu, práce ve wordu atd, je čtyřjádrový procesor naprosto dostačující. Určitě je to skok dopředu oproti minulé generaci procesorů.
    Když porovnám výsledky benchmarku cinebench u x360 a XPS 13, pak skóre je zhruba 540 (x360) vs 600 (XPS 13) pro první běh benchmarku. Další běhy pak skóre klesá a po několika bězích má x360 skóre kolem 350-380.
    Jinak jako hráč jsem schválně zkoušel rozběhnout různé hry a musím říct, že mě docela překvapilo, co vše jsem na x360 rozběhl. Ať už je to GTA V nebo teď nově Kingdom Come, dá se na tom i celkem hrát. Každopádně obě uvedené hry jsou dost na hranici, hraní na téměř minimální rozlišení a detaily - žádný velký zážitek. :-) Ale tohle nemá být herní notebook, takže nelze očekávat velké výkony.

Zvuk - samotný zvuk z reproduktorů je poměrně povedený (porovnávám se svým MSI GS63VR, což je zvukově NAPROSTÁ katastrofa), samozřejmě basy chybí, ale vcelku se zvuk dá poslouchat, není zde žádné zkreslení, pokud tedy zrovna zvuk funguje. Na filmy bych stejně doporučil sluchátka nebo externí reproduktory.
    Obrovský problém je ale s obecnou funkcí zvuku - občas se x360 spustí a nefunguje zvuk. Směšovač ukazuje, že zvuk by měl k reprákům jít, ale nic se neozývá. Pomůže diagnostika zvuku windows, kdy člověk proběhne celým procesem poslechu testovacích zvuků, kdy nic neslyší, na konci windows zahlásí, že neidentifikoval problém, ale zvuk funguje, nechápu. Obyčejný reinstall ovladačů vyžaduje restart, tahle metoda ale funguje i bez něj. Ještě jsem nepřišel na to, zda je to pouze problém driveru, nebo je problém s hardware, ale mám chuť poslat ultrabook na další reklamaci. Problém je, že se to neděje pravidelně. Jednou zvuk funguje, podruhé zvuk fungovat nemusí, každopádně kdybych to šel reklamovat, určitě za boha nebudu moct problém replikovat. Další věc se zvukem je to, že pokud už zvuk při startu funguje a připojí se sluchátka, občas se stane, že to iniciuje stejný problém, jako když zvuk nefunguje od spuštění... Zapojí se sluchátka, zvuk v nich nehraje (občas je člověk uvítán velmi nepříjemným elektrickým šumem) a po odpojení nehrajou ani repráčky v notebooku. Pomůže leda restart nebo již předtím popsaný postup s diagnostikou zvuku windows. Buď je tedy problém s HW, nebo je velmi blbě odladěný software driveru...

HP Pen - v balení bylo přiloženo i aktivní pero HP Pen, kterým se dá ultrabook ovládat jako stylusem. Navíc v OneNote lze opačný konec pera využít jako gumu, stejně jako to je např. u Surface Pen. Pero funguje dobře, akorát aktivační tlak je trochu větší, než bych čekal, je třeba víc na pero tlačit. Na boku má také jedno dedikované tlačítko, které je defaultně nastaveno tak, že po stisku a kliknutí na displej se zobrazí místní nabídka. Tlačítko na opačném konci pera lze také stisknout a je možné nastavit, co se po stisku stane. Pero je spárováno přes Bluetooth a nabíjí se USB-C konektorem na boku. Co mě dost překvapilo, byla výdrž baterie aktivního pera. Jakožto uživatel pasivního - tedy bezbateriového - stylusu nemám zkušenosti s tím, jak dlouho by na jedno nabití mělo takové pero vydržet, ale jeden týden používání mi přijde katastrofálně málo. Když mi poprvé vypovědělo službu, myslel jsem, že se prostě rozbilo a nefunguje, absolutně jsem nečekal, že by se za tak krátkou dobu mohlo vybít... Vzhledem k tomu, že na fórech u Surface Pen lidé uvádí, že pero vydrží i několik měsíců, toto mi přijde jako absolutní bída. Zase je možné, že mám vadný kus, takže je třeba dohledat zkušenosti ostatních uživatelů.

Celkově si myslím, že mohu ultrabook doporučit, pokud vyhrajete v loterii a dostanete bezvadný kus (jako to je u všech výrobců). Uvolněný touchpad a katastrofální ovladače zvuku (uvažuji o další reklamaci) jsou dvě věci, které mi na ultrabooku momentálně dost vadí. Uvolněný touchpad byl ale z 95% opraven, takže si již na něj nemůžu tolik stěžovat, každopádně by se tento problém neměl u prémiového výrobku vyskytovat vůbec... Další nepříjemnou věcí je malá výdrž baterie přiloženého pera, takže počítejte s tím, že ho budete (při využívání) nabíjet každý týden, pokud ho využívat nebudete, tak 14 dní až 3 neděle. Ještě poslední věc, na kterou si vzpomínám je, že mi nefunguje jeden USB-C hub, který na mém MSI bez problému funguje, ale to už jsem velký hnidopich. Druhý USB-C hub funguje parádně a dokonce přes něj můžu připojit napájení a nabíjet ultrabook i neoficiálními USB-C nabíječkami (a powerbankou). Na druhou stranu musím velmi pochválit výdrž na baterii, která mě velmi příjemně překvapila, vydrží stejně dlouho jako můj Galaxy 10.1 při sledování videí. Klávesnice je parádní, zvykl jsem si na ni prakticky okamžitě.