Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Notebooky

Jak vybrat notebook?

 Pokud si nevíte rady s výběrem notebooku, nejprve si ujasněte, kde, proč a k čemu jej vlastně využijete. Neopomeňte ani cenu, kterou jste ochotni investovat. Na trhu je nepřeberné množství notebooků různých velikostí, značek a výkonnostních charakteristik. Notebooky anebo také přenosné počítače můžete využít:

 

- v domácím prostředí
- na cestách
- ve škole, na přednáškách
- v práci

 

 

Rychlé odkazy:
Levné notebooky
Notobooky pro práci v kanceláři
Notebooky s vysokým výkonem
Netbooky alias mini notebooky

 

 

K čemu vlastně notebook využiji? Co notebook umí?

Většinou se při výběru notebooku sami sebe ptáme, proč vlastně notebook potřebujeme, k čemu jej využijeme a jestli splní naše požadavky. Odpověď je většinou jednoduchá. Záleží na tom, co máme rádi, co rádi děláme, jak relaxujeme nebo naopak jestli notebook potřebujeme k práci. V hrstce, od běžných činností, přes kreativní práci až k multimediální zábavě. Notebook vybíráme podle parametrů a nebo podle ceny. Čím dražší notebook je, tím je zároveň výkonnější a umí toho víc než notebooky levnější.

 

 

Jakou značku notebooku si vybrat?

Každý jistě nejednou přemýšlel, jaká značka notebooku je nejlepší, proč právě tu a ne tamtu si zvolit. Bohužel neexistuje konkrétní odpověď. Každý preferuje něco jiného, a tak nezbývá nic jiného, než podívat se na konkrétní nabídky výrobců. Pokud ani tak si nevyberete, zkuste se zeptat přátel či známých, kteří již jistě notebook mají, co by vám doporučili z vlastní zkušenosti. Ve většině případů záleží také na záruční době, kterou poskytuje výrobce, a na době reklamační opravy.

 

 

Jak veliký notebook je pro mne ideální?

Prioritně je třeba si ujasnit, k čemu notebook budeme používat. Setkáváme se s různými velikostmi notebooků. Notebooky se prodávají od úplně nejmenších velikostí tj. od 9“ (palců) do velikých 18“ v kategoriích miniaturních notebooků (netbooky), středně velikých notebooků a velikých notebooků. Každý notebook má integrovaný LCD displej s různým rozlišením, některé využívají technologie LED podsvícení. Obecně platí, že čím větší rozlišení, tím kvalitnější obraz. Velikost ovlivňuje i hmotnost notebooku. Malé notebooky mohou vážit cca 1 kg, ty větší i 3, 4 kilogramy.

 

 

Jak výkonný notebook zvolit?

Opět zde platí prvotní otázka, k čemu a proč budeme notebook používat. Poté si vybereme notebook, který má buď nízký výkon, střední výkon nebo vysoký výkon. Notebook budeme používat pro:

- nenáročné úkony – používání kancelářských aplikací, vyhledávání na internetu, internetová komunikace

- středně náročné úkony – práce v různých středně náročných programech, multimediální zábava, internetová komunikace

- náročné úkony – hraní výkonnostně náročných her, sledování kvalitních filmů, seriálů běžících v TV, používání graficky náročných programů

 

 

 

 

Jak velký by měl být pevný disk?

Pevné disky dělíme na klasické HDD (harddisky) a SSD (solid state drive) disky s velikostí 2.5“ s rozhraním Serial Ata II. Záleží, k čemu notebook opravdu využijete a zda si na něj chcete zálohovat data, jako jsou fotografie, domácí videa, filmy nebo písničky. Alternativou je i externí pevný disk, flashdisk nebo vypalování dat na optická média.

 

 

Jaký zvolit operační systém?

Notebooky vždy ovládá a spravuje operační systém.
Nejrozšířenější jsou:

 

- Microsoft Windows
- Linux
- OS X (pouze u notebooků od Apple)

 

 

 

 

 

Jaké porty a příslušenství by měl notebook mít?

Každý notebook je vybaven konektory neboli porty či rozhraním. Tyto termíny nám při výběru notebooku povětšinou přijdou do cesty. Nejsou však hlavním kritériem pro volbu notebooku. Každý notebook disponuje obvykle trojnásobným počtem USB portů. Notebooky mohou být vybaveny i porty pro přídavné monitory tj. VGA, DVI, Display Port (DP) a HDMI, pak čtečkou paměťových karet, firewire, audiokonektory, RJ-45, slotem pro ExpressCard…

 

 

Jak se lze připojit na internet z notebooku?

K tomu, abyste se připojili k internetu, vždy potřebujete dostupnou síť, která bude pomocí nějakého poskytovatele připojená k internetu. Na internet se připojíte buď přes WiFi síť nebo přes kabelové připojení LAN. Pokud tuto možnost nemáte, můžete využít interní či externí 3G modem.

 

 

 

Vybrat notebook dle parametrů

 

 Rádce pro Vás připravil
 www.czc.cz