Lenovo IdeaPad S205 59-303979

bez OS

• Produkt:Lenovo IdeaPad S205
    • Part number: 59303979
    • Model type: 59303979
    • Procesor: AMD Dual-Core Processor E-350 (1.60GHz, 1MB Cache)
    • Paměť: 2GB DDR3 1066MHz/ 1x
    • Numerická klávesnice: ne
    • Čtečka otisku prstů: ne
    • Komunikace: BLUETOOTH2.1
    • Síť: WiFi 802.11bgn, 10/100M LAN
    • Porty: 3x USB2.0, čtečka karet 6-in-1 (SD/SD pro/MMC/MS/MS-pro/xD)

• Robusnost, spolehlivost, síťové komponenty Atheros a Realtek, dlouhá výdrž na baterii, podpora AHCI, DDR3, váha a praktická velikost na denodenní přenášení. Velmi dobrý zisk WiFi karty.
      • Rozložení kláves Home, End, F12, které jsou pouze přes Fn klávesu. Sdružené jádro CPU a GPU nemusí vždy spolehlivě pracovat pod UNIX/Linux, chybí diody LAN síťové karty (link, tx/rx), přesvětlený displej při většímu úhlu shora. Nutnost rozebrat při výměně HDD nebo změny RAM, chudý BIOS. Neschopnost bootování z čtečky paměťových karet.

Netbook, který atakuje označení notebook, jedná se o spolehlivý stroj schopný spolehlivě pracovat v teplotních extrémech v prachu i špíně. Živím se jako správce sítě, potřebuji kvalitní, lehký spolehlivý stroj s dlouhou výdrží, který mohu snadno přenášet, vydrží i hrubější zacházení bez zaškobrtnutí a to i více jak pod dvou letech každodenního nasazení.

• Malý a lehký, skvělý vzhled
      • Poměrně velký výkon na nettbook
      • Klávesnice (mřížka proti nečistotem)
      • Skvělý touchpad s postraním scrollem
      • Relativně tichý i při vyšších teplotách
      • Bez OS
      • Výborná výdrž baterie (5+ hodin na úsporném módu)
      • Magnetické držení víka
      • Kvalitní display s rozlišením 1366x768
      • Křehký postranní kryt
      • Slabé reproduktory ze spodní části ntb
      • Lesklý display
      • Málo hluboké USB
      • Nelze jednoduchou cestou vyměnit paměti a disk
      • Tmavá webkamerka
      • Problém v biosu s bluetooth

Nettbook jsem si vybral hlavně na cesty díky malým rozměrům a výkoného APU procesoru s grafickým accelerátorem. Na ntb jsem hrál hry jako Battlefield 3 (převážně okolo 25FPS), Dirt2 (30+FPS), The SIMS 3 a další nyní hraji po steamu na cestách Call of Duty Modern Warfare 2 (zde záleží na mapách jinak je to hratelné při 25FPS), ale i aplikace jako Adobe Photoshop CS7 zvládá se záseky. Co by se také od nettbooku chtělo za ty prachy ;-).

Díky tomu, že se tento nettbook dá koupit i bez OS mi dalo na výběr samotného systému aniž bych byl uvázán na Windows 7 se kterým se to prodává. Linux je levná a pro tento nettbook užitečná záležitost.

Nettbook je velmi lehký a konstrukce se zdá být pevná, až na tenký lesklý kryt okolo displaye, který mi praská.

Lesklý display, venku na sluníčku je málo na něm vidět.

Webkamerka zaznamenává příliš málo světla, takže hůře nasvícený obraz není skoro vidět.

Jako problém bych viděl výměnu disku a pamětí, jak jsem se dočetl, tak paměti a pevný disk patří mezi uživatelsky výměnné zařízení, ale není jednoduchá cesta se k nim dostat. V mém případě jsou všechna místa pro rozdělání zaslepená záruční plombou (i pod klávesnicí), byl jsem tedy nucen násilím odhnout tyto dva plasty a opatrně skulinou paměti nasunout bez ztráty záruky, jinak je tu možnost, že firma lenovo Vám paměti vymění, ale za větší peníze.

Je zde problém i s BIOSem verze 22, jak už jsem četl, tak někteří mají problém s bluetooth. BIOS verze 22 má jakousi chybu a operační systém pak nevidí bluetooth. Proto i lenovo doporučuje downgrade na starší verzi 21.

• - výkon, na tak malý a levný nb skvělé
      • - výdrž (přes 5 hodin hodin)
      • - klávesnice (velikost a stisk)
      • - touchpad (přesný)
      • - design (jednoduchý, přesto zaujal)
      • - nízká hlučnost
      • - jedoduché ovládání
      • - velikost dodaného balení
      • - i 2gb ram stačí na běžné užívá (bez her a grafických programů)
      • - chvíli trvalo, než jsem našel ideální nastavení
      • - při psaní na klávesnici si touchpadem občas ťuknu jinam
      • - přehozené klávesy fn a ctrl (už jsem si zvykl)
      • - na víku jsou patrné otisky prstů

Nb mám už téměř rok. Za tu dobu jsem vyzkoušel mnoho nastavení (os systém, baterie, procesor) a momentálně jsem velmi spokojený. Poslední úpravu plánuji rozšíření ram na 4gb, jen mě trochu zaráží, že tu, kterou tu mám je na frekvenci 667mhz a výrobce u něj uvádí 1033mhz.

V jednu chvíli se mi často stávalo, že mi nb zamrznul, nefungovala ani myš, bylo nutné jej restartovat "natvrdo" podržením spínacího tlačítka. Nakonec jsem jako poslední pokus provedl formát disku, instalaci jiného os a už je to v pořádku.

Na velikost displeje jsem si musel hodně zvykat, ale to je pochopitelné, když člověk přechází z 15palcového monitoru :)
      I jsem přemýšlel, že přejdu na 13palcový, ale nakonec zůstává :)

Zajímavé může být podívat se na index skóre uživatelských zkušeností:
      Procesor je na tom nejhůře, ale co čekat (3,8 hodnocení počtu výpočtů za vteřinu)
      Pamět ram a počet operací za vteřinu (5,5) - u mě 2gb
      Grafika a její výkon pro pracovní plochu (4,1)
      Herní grafika a její výkon pro 3D aplikace a hry (5,6)
      Pevný disk a jeho přenosová rychlost dat (5,9)
      Hodnocení je na škále 1,0 - 7,9

Co mě ale velmi překvapilo, tak byla velmi malá hlučnost nb a to i při velkém zatížení. A to i přes to, že teploty procesoru a grafiky se při velkém zatížení pohybují kolem 60°C (občas i 62°C).

Výdrž baterie se pohybuje kolem 5hodin. Dva filmy, které mají přes 2hodiny to zvládne. Pokud jsem přes kabel na netu a píšu v texťáku, dostanu se i dost přes 5hodin, naposedy 5:40. Ale to se může lišit. SW se dá snížit napětí a tím i zvýšit kapacita, ale na to opatrně!!! Můžete si i zrušit baterku a procesor.

Co se týče zvuku, tady to není žádná výhra. Repráčky nic moc, zvuk je tlumený, k filmu to může stačit, ale na poslech hudby mi to nevyhovuje. Používám docela dobré pecky (sluchátka) nebo to píchnu k dřevěným bednám a to je panečku změna :)

Poslední drobnost, o kterou se podělím. USB je docela "mělké". Znamená to, že když mám bezdrátovou myš s mini přijímačem, tak místo 0,5cm je vystouplý 1cm. Prostě to čouhá o něco víc.

Neříkám, že to je dokonalý stroj, ale mě vyhovuje. Poměr cena/výkon byl v tu dobu velmi dobrý a to jsem vybíral skoro dva měsíce.

Jakékoli dotazy rád zodpovím, jsem běžný uživatel, nikoli prodejce. Nejde mi o reklamu.

• výdrž
      • akcelerace fullHD přes DXVA
      • velikost, váha
      • praktické zkratky pře Fn
      • ventilátor není vrtulník
      • pozorovací úhly displeje (dá se přejít)
      • kvalita zvukové karty (šum, ruchy)

Za peníze, které stojí je to perfektní koupě.

Velikostně se drží na netbookové tloušťce. Plasty jsou díky velikosti docela pevné, není to T řada, ale to snad nikdo ani neočekává.

AMD podává na svou cenu dobré výkony, rozjedete i starší hry. Ovladače fungují korektně až na Bluetooth, který se mi nedaří rozjet, ale to je rukama :). Palmrest je velice příjemný na omak, stejně tak touchpak, který se ale mohl klidně zbavit zbytečných tlačítek (lépe systém Macu). Klávesnice má dobrý zdvih, bohužel je Fn úplně v rohu, kde by bylo příjemnější mít CTRL.

HDMI i VGA bez problému, funguje i bez ovladačů grafiky, jak na Win7, tak Win8. Proto jsem ho vlastně kupoval. Je pro mne doplněním silného desktopu. Takže od něj neočekávám hraní nejnovějších her ani rendery videa. Je to notebook na cesty s výborným rozlišením displeje, hodícím se na HD filmy. Bohužel zvukový výstup není nejlepší pro citlivá sluchátka, povětšinou špunty. Lze slyšet klávesy a práci harddisku. Reproduktory na svoji velikost hrají relativně normálně, prostě notebook.
      Ohledně konektivity trochu zamrzí chybějící eSATA nebo USB 3.0. Alespoň HDMI věc zachraňuje. USB porty jsou dostatečně od sebe, aby se vedle sebe vešly i širší flashky. Oceňuji hardware spínač na bezdrátovou síť.

Displej je lesklý, stejně jako rám. Samozřejmě by oboje mohlo být naopak, ale maximální jas je dostatečný k tomu, aby odlesky přesvítil. Naopak minimální jas je příjemně tmavý při práci ve tmě. Trochu lépe by mohli držet panty (cesta ve vlaku), většinou se stejně dostanete ale k úplnému rozevření a ten úhel je pro mne nejideálnější.

Doplnění RAM lze uskutečnit bez toho, aby bylo potřeba porušit nálepku (avšak v manuálu je uvedeno, že RAM jsou vyměnitelnou částí bez ztráty záruky). Je potřeba povolit šroubky na spodní straně a pak opatrně odcvakat kryt (podobně jako u mobilu), například kreditkou. Na levé straně (otočený přístroj) je pak volný slot na RAM, k jeho umístění je potřeba více síly, aby byla díra dostatečná pro umístění modulu, avšak ne natolik, aby se notebook zbytečně prohýbal.
      Je to trochu ošemetné, lze to řešit podle návodů na webu přes odmontovanou klávesnici, ale pak řešíte dilema ohledně plomby.

Na nenáročnou práci a zábavu po bytě a na cesty je myslím výborný. Doporučuji určitě dodat RAM (grafika ubírá okolo 500mb), příjemně se projevila pak odezva. Samozřejmě nejlepší by byl upgrade na SSD disk, čímž bych S205 považoval za ideální.

• Skvělá cena
      • Klávesnice je opravdu příjemná, stejně tak tlačítka touchpadu
      • Výkon na úrovni slabšího "velkého" notebooku
      • Přitažlivý design
      • Malý touchpad
      • "Mělké" usb porty
      • Lesklý display + rámeček
      • Výměna ram bez porušení plomby není zrovna jednoduchá

Notebook jsem kupoval jako vánoční dárek pro přítelkyni, má nahradit její steré eee 1000h (zatím si s ním hraji jen já po večerech). Rozhodovala jednak velikost; chtěl jsem zařízení co nejmenší, potom výkon a samozřejmě cena.

Windows 7 mám vlastní, zvítězila tedy varianta bez operačního systému. Nainstaloval jsem 32 bitové Windows 7 Ultimate a osadil druhý modul ram - 1GB modul za necelé 200,-

Naprosto jsem si zamiloval klávesnici, píše se na ní téměř stejně dobře jako na desktopové. Zamrzí lesklý display, ale dneska se dává téměř do všech notebooků, takže tady si člověk nevybere - stejně tak lesklý rámeček okolo displaye. Naštěstí je podsvícení poměrně silné, takže notebook je s trochou nepohodlí použitelný i na slunci.

Notebook běhá velmi svižně, zvládá i některé hry - zatím jsem zkoušel tyto: GTA San Andreas, téměř na plné nastavení detailů, Heroes of Might and Magic V - na vysoké detaily, Metin 2, Mafia, Zaklínač 1 (hra není úplně plynulá, ale rozhodně je hratelná, fps se pohybuje okolo 20-25 v otevřených lokacích v rozlišení 800x600) a Mass Effect 1 (běží víceméně stejně jako Zaklínač). Grafický výkon je víceméně totožný s Atomem D525 + Ion2.

Co se výdrže týče, reálná jsou nějaké 4 hodiny při běžném používání - opět téměř totžné jako u mého eee 1215N s platformou Ion2.

Celkově notebook působí velmi kvalitním a spolehlivým dojmem, větráček téměř není slyšet, systém běhá svižně. Na běžné používání ve stylu internet, word, nějaké to lehčí hraní je notebook naprosto ideální. Přičtete-li cenu, je to jasný bestseller.

Na závěr doplním krátký návod na přidání druhého modulu ram:

Musím podotknout že na to, že ram by měla být uživatelsky vyměnitelná komponenta to nebyla žádná sranda. Kreditkou vydloubnete klávesnici (poté co povolíte šroubky pod baterkou), odšroubujete všechny ostatní šrouby, včetně těch pod klávesnicí. Dejte pozor abyste neporušili jeden šroub pod plombou. Kreditkou objeďte okraje, notebook se rozlouskne.

I s plombou se dá předek otevřít na nějakých 5 cm od sebe - což šikovným ručičkám dává možnost ram opatrně vložit do prázdného slotu, který je naštěstí na správné straně (tedy té blíž k vám) a pořádně ji zatlačit, jde to z tuha - poté zacvaknout.

Zašroubujte zpět všechny šroubky a je to - ram přidána bez ztráty záruky.

• poměr cena/výkon
      • klávesnice
      • výdrž na baterii
      • váha
      • lesklé zpracování
      • webkamera

Za cenu cca 7000,- bez OS je to nejspíš to nejlepší v této kategorii, co se dá na trhu sehnat. Výkon oproti netbookům s procesorem Atom je o hodně vyšší, takže HD video není problém a jak někdo psal že náročnější hry na tom nerozjedete, to není pravda.

Jediné co kazí skvělý dojem z tohoto netbooku je lesklé plastové šasi, takže viditelným otiskům prstů se nevyhnete (stačí otevřít víko a jsou tam). Dále jsem docela zklamaný webkamerou, protože ani při rozsvícené lampě v pokoji není téměř nic vidět.

Výdrž baterie v režimu šetření je cca 5,5 hod při kancelářské práci. Na nejvyšší výkon vám vydrží cca 3 hodiny.

Doporučil bych ho všem, kteří mají stolní počítač a netbook využívají na cestách. Jestliže nevyžadujete extrémní výkon a nechcete utrácet moc peněz, je to ideální volba.

Seznam náročnějších her, které mám odzkoušené (postupně doplňuji):
      TrackMania Nation Forever, FlatOut 2, Dirt 2, Call of Duty: Modern Warfare 2 i 3

• výkon
      • mobilita
      • výdrž
      • nemá OS (proto krásná cenna)
      • výborná klávesnice
      • HDMI
      • lesklý design

Jak už všechni psali je vinikající,a kdo psal že si na mě nezhrajeme novější hry tak se skaramentský milí!!!!! jako už psali vlastnící i RACEdriver GRID neni problem,COD4 taky vynikajici i MP :) malý ale velmi výkonný jen je potřeba dokoupit ješte aspon 2GB ram a je to super!!! a jak všichni píšou že jeho -proti je že nemá OS tak kdyby tam OS bylo tak už nestojí 7k,- ale 11k,- a to už by bylo moc drahé takže to že nemá OS je jeho veliká VÝHODA!!Co mi vadí je jen lesklý design ale který ntb to dnes nemá že? Baterie výdrž i 6hodin pokud si pohrajete s nastavením a 6 hodin je už opravdu dost :dále má výborný touchpad jsem odpurce touchpadu ale tento mě překvapil a pracuji sním dost často,tot asi vše

PS: za 7000,- nic lepšího nekoupíte!!!

• malý a lehký - 1,5 kg
      • pěkný design - dá se ještě upravit pomocí skinů
      • webkamera
      • HDMI - rozhodně se ocení pro připojení notebooku k televizi a koukání na film s kvalitním zvukem i obrazem na větší ploše
      • bluetooth - nemusím používat kabel od mobilu
      • dlouhá výdrž baterie i při zapnutém wi-fi
      • opravdu skvělá cena
      • výkonný
      • 3x USB
      • čtečka karet
      • k notebooku jsem dostala batoh a antivirový program
      • bez OS
      • nemá CD-ROM mechaniku, ale to nemá žádný netbook
      • lesklý rámeček kolem displeje
      • nemá numerickou klávesnici, ale tu si dokoupím
      • reproduktory jsou slabší, jako u ostatních netbooků nebo notebooků, ale také rovněž dokoupím

Sháněla jsem notebook menší než 15", protože můj starý (HP 550) byl dost těžký a nechtělo se mi ho pořád tahat do školy s tím, že budu muset u sebe mít nabíječku, protože baterie za tu dobu už nebyla v dobrém stavu. Nejdříve mi do oka padl malý 10" netbook, ale to jsem hned zamítla, protože bych na něm moc věcí neudělala, nakonec padlo na tento a jsem spokojená (T.S. Bohemia). Vleze se mi i do kabelky takže nemusím ho mít v batohu nebo brašně a můžu ho vzít kamkoliv, protože mi baterie vydrží dostatečně dlouho (5 hod). Líbí se mi designem, ale stejně si asi koupím nějaký skin ;-)

• Grafická karta
      • design
      • výkon
      • Slabší stereo reproduktory (není divu vzhldem k tomu, že se jedná o netbook)
      • výkon procesoru někdy nedostačuje, ale na netbook král mezi králi
      • Se všemi nedostatky sem počítal, ale na ně si zvyknu

2GB ram je opravdu málo, tak sem si dokoupil 4GB za 500 Kč a po rozdělání sem zjistil, že nemá jeden, ale rovnou 2 ram sloty - tak si užívám svižných 6 GB RAM :)
      Opravdu skvělý netbook

• cena, výkon a rychlost, rozlišení displeje
      • nejlepší za tuto cenu
      • vůbec nic

dlouho jsem hledal notebook a nakonec jsem si vybral tento, naprostá spokojenost, jak s výkonem, tak i s výdrží baterie, dají se na tom v pohodě hrát hry a pracovat, až mě překvapil jak dobrý dokáže být. Doporučuji všem a budete spokojeni